Kína előretör a Covid-19 vakcinákkal, közben Európát hibáztatja az omikron miatt
Kína ígéretet tett arra, hogy további segítséget nyújt az afrikai országoknak azok oltási programjának fokozása érdekében. Ez kínai megfigyelők szerint jelentősen növelheti a kontinens COVID-19 pandémia elleni hatékony védekezését, valamint megoldást kínál a súlyos, globális vakcina-egyenlőtlenségre. Az új variáns, az omikron megjelenése ismét rávilágít az oltóanyag-egyenlőtlenség súlyos következményeire a fejlődő országokban. Ez különösen súlyosan érinti Afrikát, ahol a lakosság mindössze 6 %-a részesült teljes körű védőoltási programban – adta hírül a Global Times kínai napilap.
Kína tovább segíti az afrikai oltási programot, megvédve a kontinenst az omikrontól
Kína komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy segítse az afrikai országokat az oltóanyag-gyártásban. A kontinens alapvető szükségleteit költséghatékony módszerekkel szeretnék kielégíteni. Így például olyan inaktivált vakcinák előállításával, amelyek alkalmasabbak ezen országok számára, mint a nyugati drágább és bonyolult technológiával rendelkező mRNS-oltóanyagok – hangoztatták elemzők.
Az Afrikai Unió által kitűzött cél az afrikai lakosság 60 százalékának beoltása.
Ennek érdekében Kína további egymilliárd adag COVID-19 oltóanyagot biztosít az afrikai országoknak. 600 millió adagot ingyenesen, a többit pedig különféle módokon, mint például kínai-afrikai konzorciumban legyártva azokat.
Jelentette be Xi Jinping kínai elnök a Kína-Afrika Együttműködési Fórum (FOCAC) nyolcadik miniszteri konferenciájának megnyitó ünnepségén, hétfőn Pekingben.
Az új változatok ott jelennek meg, ahol viszonylag gyenge a járványkezelési képesség
Kínai elemzők szerint az új változatok általában olyan régiókban jelennek meg, ahol viszonylag gyenge a járványkezelési képesség. Így az olyan régiók, mint Afrika, gyenge láncszemekké válnak a globális COVID-19 elleni harcban. Az átoltottság mértékének növelése kritikus fontosságú a kontinens és az egész világ számára, hogy mielőbb és hatékonyan kontrollálni lehessen a COVID-19-et.
Dél-Afrika volt az a régió, ahol először észlelték az omikron variánst, Indiában pedig a Delta változatot jelentették először. Mindezek jól rávilágítanak arra, hogy az új változatok általában olyan régiókban jelennek meg, ahol viszonylag gyenge a pandémia kezelésével kapcsolatos stratégia és alacsony az átoltottság – nyilatkozta Jiang Chunlai, a Jilin Egyetem professzora.
Kína amellett, hogy továbbra is ellátja Szenegált COVID-19 elleni oltóanyagokkal eltökélt abban is, hogy Szenegál Nyugat-Afrika vakcina gyártó központjává váljon. Kína hajlandó együttműködni Szenegállal az oltóanyag kutatás és fejlesztés, valamint a koronavírus nyomon követése terén egyaránt.
Szekértők szerint ezekkel a lépésekkel várhatóan nagymértékben javulni fog az átoltottság aránya és megerősödik a pandémia elleni védelem hatékonysága az afrikai kontinensen.
Mindezekkel Kína hatékonyan tudja tovább növelni gazdasági és politikai befolyását Afrikában
Kína volt az első állam, amely vakcinákat adott a rászoruló, fejlődő országoknak. Továbbá az első ország, amely együttműködik a fejlődő országokkal az oltóanyag-előállítás terén. Afrikában Egyiptom lett az első olyan ország a régióban, amely kínai vakcina gyártók segítségével oltóanyagot tud előállítani – jelentette a Xinhua hírügynökség.
A kínai Sinopharm vakcina gyártó elmondta, hogy a cég eddig több mint 100 millió adag COVID-19 elleni oltóanyagot ajánlott fel több mint 40 afrikai országnak.
A zimbabwei Victoria Falls városa márciusban kezdte meg a helyi lakosság oltását a Sinopharm-mal, így a cég szerint az első olyan város lett az országban, amely a védőoltások révén elérte a nyájimmunitást.
Adhere Cavince, a kínai-afrikai kapcsolatok kenyai szakértője úgy látja, hogy Kína erős partnere a kontinensnek azáltal, hogy nagy szállítmányokat küld a világjárvány elleni küzdelemhez szükséges alapvető árucikkekből.
Kína élesen bírálta a nyugati vakcina-politikát
Kínai elemzők bírálták a nyugati országokat, amiért felhalmozták a rendelkezésre álló vakcina készleteket. Szerintük ez eredményezte az omikron variáns megjelenését, az alacsony afrikai átoltottság miatt.
Úgy vélik, hogy ez egy jó lecke a fejlett országok számára, amelyeknek azonnali lépéseket kellene tenniük Afrika megsegítése érdekében.
Egy neve elhallgatását kérő pekingi immunológus úgy nyilatkozott a Global Times-nak, hogy
veszélyesebb változatok is megjelenhetnek, ha a koronavírus azokban az országokban mutálódik tovább, ahol alacsony az átoltottság.
A WHO még október végén aláhúzta, hogy Afrikában csupán 77 millió embert oltottak be teljesen, ami a lakosság mindössze 6 százaléka. Összehasonlításképpen: a magas jövedelmű országok több mint 70 %-a már beoltatta lakosságának több mint 40 %-át.
Az Amerikai Egyesült Államok is segítséget ígért Afrikának
Kínai elemzők szerint az afrikai országoknak elsősorban a COVID-19 elleni oltóanyagok lokális gyártására van alapvetően szüksége.
Bár Kína és az Egyesült Államok is felajánlotta segítségét, az Egyesült Államok számára komoly kihívást jelent a nyugati gyártási technológiák (mRNS vakcinák) népszerűsítése Afrikában, azok magas költsége miatt.
Így kínai elemzők szerint az általuk biztosított inaktivált vírust tartalmazó vakcinák gyártása lehet az igazi megoldás az afrikai országok számára.
Érdemes elolvasniHogyan kapta nevét az új COVID-19 variáns, az omikron?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon